MEDIA O NAS

Imigranci z nieuregulowanym pobytem niekoniecznie nielegalni
Radio WNET, 21.11.2011 r.
W chłodny poniedziałek w studio Radio Wnet rozgorzała żywa dyskusja działaczy inicjatyw obywatelskich z urzędnikami.  Usiedli ze sobą oko w oko, by omówić gorącą kwestię abolicji dla imigrantów z nieuregulowanym statusem pobytowym: Joanna Bronowicka i Oleksandra Gusak (Komitet Imigranci na rzecz Abolicji), Jacqueline Sanchez-Pyrcz (z-ca dyrektora Wydziału ds. Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego), Ksenia Naranovich (prezes Fundacji Rozwoju Oprócz Granic) i Andrzej Rybus-Tołłoczko (doradca wojewody mazowieckiego). 


Abolicja dla nielegalnych imigrantów już w 2011
PAP, 27.10.2010 r. 
Rządowy projekt zmian w ustawie o cudzoziemcach, który przewiduje m.in. abolicję dla imigrantów nielegalnie przebywających w Polsce, powinien trafić do Sejmu w połowie 2011 r. - poinformował szef Urzędu ds. Cudzoziemców Rafał Rogala. Występując przed sejmową Komisją Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Rogala powiedział, że z całą pewnością nowa ustawa będzie szła w kierunku ułatwienia cudzoziemcom pobytu i jego legalizacji.

Pytanie na śniadanie, TVP 2, 25.10.2010, godz. 9:50
Program z udziałem Oli Kostiny i Joanny Bronowickiej.


Informacje kulturalne, TVP Kultura, 22.10.2010, godz. 17:30

Wzmianka o akcji Jestem Za przy okazji wydarzeń kulturalnych o tematyce migracyjnej.

Imigranci: Chcemy godnie żyć w Polsce
Aleksandra Szyłło, Gazeta Wyborcza, 23.10.2010
Nielegalnie przebywające w Polsce Ukrainki apelowały wczoraj przed Sejmem o abolicję. Przyniosły apel o nią skierowany do prezydenta, premiera i parlamentarzystów

Imigranci ruszają pod Sejm
Gazetapraca.pl, 22.10.2010
Dzisiaj o godz. 11 przed Sejmem odbędzie się akcja zorganizowana przez Komitet „Imigranci na rzecz Abolicji”. Imigranci chcą złożyć rekomendację do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach popartą petycją podpisaną przez 1,6 tys. osób. To pierwsza tego typu akcja zorganizowana przez imigrantów w Polsce.

Petycja ws. abolicji dla nielegalnych imigrantów trafiła do władz 
PAP, 22.10.2010
Organizacje zabiegające o abolicję dla nielegalnych imigrantów złożyły w piątek petycję w tej sprawie w Sejmie, Senacie, oraz kancelariach prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska. Pod apelem podpisało się ponad 1,6 tys. osób.


Imigranci zanieśli pod sejm zielone jabłka. Dlaczego?
Gazeta Wyborcza Stołeczna, 22.10.2010
Imigranci apelują o abolicję podatkową niosąc pod sejm zielone jabłka. - Zieleń to kolor nadziei na lepszą przyszłość, a jabłka dlatego, że bardzo wielu imigrantów pracuje we Polsce sezonowo, często przy zbiorze jabłek - tłumaczą. "Zielono mi" - tak na nutę znanej piosenki mogliby zaśpiewać pikietujący przy ul. Wiejskiej, bo symbolem starań o abolicję stał się właśnie ten kolor.

Warszawa. Daj zielone światło dla abolicji
Informacyjna Agencja Radiowa, 22.10.2010
O godz. 11 przed Sejmem zbiorą się zwolennicy ogłoszenia przez polskie władze abolicji dla obcokrajowców nielegalnie przebywających w naszym kraju.

Ksenia Naranovich o abolicji (1)
TOK FM, 22.10.2010


Ksenia Naranovich o abolicji (2)
TOK FM, 22.10.2010

Нелегальні мігранти домагаються своїх прав
Volodymyr Priadko, Polskie Radio dla Zagranicy, 19.10.201
"Ми просимо дати нам право до чесного і гідного життя" – пишуть іноземці у листі до польської влади. Рішуча більшість підписантів працює нелегально.
Тож 22-го жовтня у Варшаві відбудеться заробітчанський марш за зміни в польських законах про іноземців. 

22 października imigranci złożą w Sejmie apel ws. abolicji
PAP, 14.10.2010
22 października imigranci zbiorą się pod Sejmem, by złożyć apel w sprawie abolicji dla nielegalnych migrantów. Podpisało się pod nim już ponad tysiąc osób - przedstawiciele organizacji pozarządowych, dziennikarze, politycy i migranci mieszkający w Polsce.

Daj zielone światło
Anna Malinowska, ngo.pl, 11.10.2010
Liczba cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie stale wzrasta. Nieuregulowany status prawny nie jest jednak tylko wynikiem ich zaniedbania. Urzędy same „produkują” nielegalnych imigrantów – mówią przedstawiciele organizacji pozarządowych.


Lepiej późno niż wcale
Anna Zawadzka, TOK FM, 10.10.2010,
Audycja z udziałem Ksenii Naranovich, Anny Bergiel, Magdy Czapki i Saszy

Barbara Sowa, Dziennik Gazeta Prawna, 4.10.2010
„Prosimy o prawo do uczciwego i godnego życia” – piszą cudzoziemcy w apelu do polskich władz. Zdecydowana większość pracuje na czarno. Budżet traci na tym rocznie nawet 4 mld złotych.

Grzegorz Lisicki, Gazeta Wyborcza, 6.07.2010
Zebrali już kilka tysięcy podpisów pod apelem do władz o kolejną abolicję dla nielegalnych imigrantów w Polsce. Sasza, 28-latka z Ukrainy, od pięciu lat mieszka w Polsce, w tym cztery nielegalnie. Jak większość Ukrainek opiekuje się dzieckiem i dorabia sprzątaniem. Trzy miesiące temu z rodaczką Olą zdecydowały napisać apel o przeprowadzenie w Polsce abolicji, czyli zalegalizowania pobytu nielegalnie przebywających u nas imigrantów.

Marcin Kołodziejczyk, Piotr Pytlakowski, Polityka, 1.07.2010
W Polsce z kartami stałego pobytu przebywają obywatele 172 państw. Ilu nielegalnie, często bez dokumentów? Pobieżne szacunki mówią, że może nawet milion. Max umierał na betonie w tunelu. To nie on uciekał, lecz inny handlarz podróbek. Złapali go, zakuli w kajdanki. Max mieszkał w Polsce od 7 lat, miał żonę Polkę, z nią troje dzieci.

PAP, 03.06.2010
W Polsce nikt nie może być nielegalny, obcokrajowiec, który przyjeżdża do naszego kraju i chce w nim zostać, powinien móc dostać obywatelstwo - mówił kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski na spotkaniu z przedstawicielami mniejszości narodowych w Polsce. Napieralski opowiedział się za jak najszybszym przyjęciem w Polsce tzw. ustawy abolicyjnej, która umożliwi obcokrajowcom przebywającym dotąd w naszym kraju nielegalnie - zalegalizowanie pobytu. 
Polina Legina, Białorusini i Rynek (w języku rosyjskim), 24.05. 2010
Пограничный фильтр на польском рубеже Евросоюза имеет странную особенность: он легко пропускает кавказских беженцев, но задерживает немало путешественников с визами.


Maciej Miłosz, Życie Warszawy, 25.03.2010
Widząc policjantów, przechodzą na drugą stronę ulicy. Obok nas, w ciągłym strachu przed deportacją, mieszkają imigranci. Mimowolnie każdego dnia łamią prawo. Teraz chcą to zmienić.

Agnieszka Pochrzęst, Gazeta Stołeczna,  03.11.2008
Na ostry dyżur w szpitalu przy Banacha przyjechał Ukrainiec z ropniem na szyi. Przyjęto go i wyleczono. Gdy zdjęto opatrunki, uciekł. Podał fałszywy adres, szpital nie odzyskał ani grosza. Warszawskie lecznice wydają setki tysięcy złotych na ratowanie nieubezpieczonych cudzoziemców. Ponieważ nikt za nich nie płaci, liczą straty. 

PAP, 22.06.2007
Ci cudzoziemcy, którzy mieli prawo do abolicji na mocy ustawy z 2003 roku, ale z niej nie skorzystali, będą mogli z niej skorzystać teraz. Reguluje to poprawka Senatu do noweli ustawy o cudzoziemcach, którą w czwartek przyjął Sejm. Abolicją mają zostać objęci ci cudzoziemcy, którzy przebywają na terenie Polski nieprzerwanie od 1 stycznia 1997 roku, złożą wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie noweli, wskażą lokal mieszkalny i będą posiadać zezwolenie na pracę.

Nielegalni migranci w Polsce
Magda Rapińczuk, 18.09.2010
В рубрике, посвященной иностранцам в Польше, речь идет о нелегальных иммигрантах. В частности о том, что угрожает этим людям, с какими проблемами они сталкиваются в своей жизни и об инициативе, направленной на введение польскими властями т.н. аболиции для части нелегальных иммигрантов в Польше. О правовых аспектах просроченной визы и работы без разрешения рассказывает директор Отделения по вопросам иностранцев Мазовецкого Воеводского управления Изабелла Шевчик.

TELEWIZJA

Telenowyny, TVP.pl, 26.06.2010